Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33DDZPM2996A1Z3
Call 08047639141 59% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Size | 16 to 80 |
| Brand | Hiwin rolled ball screw |
| Diameter Millimeter | 16 to 80 |
| Total Length | 6000 |
| Thread Length (Millimeter) | 6000 |
| Lead (Millimeter) | 5 to 50 |
| Type of Ballscrew | Rolled Ballscrew |
| Hand Screw | Right Hand Screw |
Hiwin precision ballscrews are made through a grinding process of the screw spindle. Precision ground ballscrews provide high positioning accuracy
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | C45 |
| Size | 16 to 80 |
| Finishing | Hrc 58 62 |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Hiwin |
| Product Type | Rolled and ground |
| Color | Silver |
Rolled ball screws from HIWIN can be used with great versatility in almost all areas of the industry. When manufacturing these, HIWIN relies on the latest
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | C45 |
| Size | 12 to 80 |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Hiwin |
| Usage/Application | Automation |
| Product Type | Threaded |
| Color | Silver |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 8 inch |
| Finishing | Polished |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 8 inch |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Color | Silver |
View Complete details
| Size | 4 mm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | jms |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Size | R16-05 ,R20-05 ,R25-05R,R25-10 ,R32-05 ,R32-10 , R40-05,R40-10 ,R50-10 ,R63-10 ,R80-10 |
| Material | HRC 58-62 |
| Packaging Type | Box |
| Brand | PMI ,HIWIN ,THK , REXROTH |
| Finishing | Crome |
| Shape | Round |
| Quantity Per Pack | 1 Piece |
| Color | Silver |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finished | Polished |
| Type | Screwed |
View Complete details
| Material | SS |
| Brand | JMS |
| Surface Treatment | Polished |
| Hardness | 50 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Hand Screw | Right Hand Screw |
| Nominal Diameter | 16mm to 80mm |
| Lead | 2mm to 50mm |
| Ball Diameter | 2.5 to 10mm |
| Thread Length | 4500 |
| Total Length | 4500 |
Ball screws are designed to apply or withstand high thrust loads with minimum internal friction. The ball bearings are used to eliminate friction between the nut and the screw and offer a high level of efficiency, load capacity and positioning accuracy. Ball screws get their name from the ball bearings that minimize friction and optimize efficiency, while lead screws use sliding surfaces for high friction.
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Size | 5 Inch |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
View Complete details
| Size | 8 inch |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Color | Silver |
View Complete details
| Size | 8 inch |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Color | Silver |
View Complete details
| Size | 8 inch |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Color | Silver |
View Complete details
| Size | 8 inch |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Color | Silver |
View Complete details
| Size | 8 inch |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Color | Silver |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 8 inch |
| Material | SS |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Stainless Steel Lead Screw, Brass Nut |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Automation |
| Screw Diameter | 12mm to 50mm |
| Length | 3000mm |
| Lead of Thread | 3-10mm |
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Brand | Hiwin |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Automation |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Size | 12 mm |
| Brand | Tunix |
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Finishing | Polished |
| Diameter (Millimeter) | 10 |
| Lead (Millimeter) | 2.5 |
| Thread Length (Millimeter) | 25.0 |
| Total Length | 98mm |
| Type of Ballscrew | Rolled Ballscrew |
View Complete details
| Shape | Round/Circular |
| Usage/Application | Electrical |
| Size | upto 1.0 inch |
| Material | Stainless/Mild Steel |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Size | 16-05 to 80-10 |
| Material | c45 |
| Finishing | HARDEN |
| Brand | HIWIN |
| Packaging Type | box |
| Ball Diameter | 6.35 |
| Quantity Per Pack | 1 |
Additional Information:
View Complete details