Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33DDZPM2996A1Z3
Call 08047639141 59% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Rail Block |
| Brand | JMS Automation |
| Color | Silver |
| Features | Sliding |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Design | Standard |
| Usage/Application | Rail Block |
| Color | Silver |
| Brand | Linear guideway |
Linear Guideway is one of the important elements of the machine tool. Its main function is to make sure that the cutting tool or machine tool element moves along a predetermined path. LM Guide provides smooth and linear motion in machine tools, due to which higher accuracy and precision can be obtained.
Linear guides are used in a wide variety of industries including manufacturing, the machine tool industry, CNC and 3D printing, robotics, welding and cutting, diagnostic and laboratory equipment, pumps, processing machinery, and more.
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Hiwin |
| Usage/Application | Rail Block |
| Size | 5mm |
| Material | Alloy Steel |
| Guide Length | 500mm |
| Guide Width or Diameter | 12mm |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Rail Block |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Hiwin |
| Surface Finished | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Design | Standard |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Brand | JMS |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Type | Linear |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Rail Block |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Hiwin pmi thk |
HGH20CA Linear Block TSC hiwin PMI
Linear guides are used in a wide variety of industries including manufacturing, the machine tool industry, CNC and 3D printing, robotics, welding and cutting, diagnostic and laboratory equipment, pumps, processing machinery, and more
Linear Guideway is one of the important elements of the machine tool. Its main function is to make sure that the cutting tool or machine tool element moves along a predetermined path. LM Guide provides smooth and linear motion in machine tools, due to which higher accuracy and precision can be obtained.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Design | Standard |
| Usage/Application | Rail Block |
| Size | 5mm to 65mm |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Hiwin |
| Part Number | HGH 25CA |
linear guide is a machine element that utilizes bearings, which were developed for rotary motion, in order to move heavy objects easily in a straight line. It is referred to as a “recirculating linear ball bearing” by ISO and JIS, and “linear guideway” by the Japan Machine Tool Builders' Association.Carriage-style Linear Slide Rails are capable of carrying up to 750lbs while maintaining a very smooth operation and great versatility. Available in different lengths and can be cut to any length. Add extra carriages for larger distribution of weights and double the weight capacity for each carriage added.
View Complete details
Product Brochure
| Material | hard steel |
| Color | Silver |
| Size | 15mm to 45mm |
| Hole Distance | 60mm to 105mm |
| Brand | HIWIN,THK,PMI,REXROTH |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 5 mm |
| Type | Ball Bearing |
| Shape | Round |
| Customized | OEM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Design | Standard |
| Usage/Application | Rail Block |
| Material | C45 |
| Model Size | 15 to 65 |
| Rail Length | 4000mm |
| Load Type | Heavy Load |
| Number of Blocks per Rail | 1 |
| Rail Mounting Type | Mounting From Top |
Linear Guides or linear rail slides are support devices that are used to help carry loads and ensure straight and level linear motion. Linear guides will usually consist of two components; the sliding carriage and the rail. The sliding carriage is the element that moves along the rail and supports the attached load.
LM Guide provides smooth and linear motion in machine tools, due to which higher accuracy and precision can be obtained. A linear guideway allows a type of linear motion that utilizes elements such as rolling balls
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Design | Standard |
| Usage/Application | Rail Block |
| Size | 15 to 65 |
| Material | C45 |
| Load Type | Heavy |
| Guide Length | 5600 |
| Linear guide application | CNC machine,electric machine, lathes, Medical equipments |
| Guide Width or Diameter | 15 -55 |
| Lubrication | Grease |
Linear guideways provides linear motion by re-circulating rolling elements between a profiled rail and a bearing block. The coefficient of friction on a linear guideway is only 1/50 compared to a traditional slide and they are able to take loads in all directions.Linear Guides or linear rail slides are support devices that are used to help carry loads and ensure straight and level linear motion. Linear guides will usually consist of two components; the sliding carriage and the rail. The sliding carriage is the element that moves along the rail and supports the attached load.
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Rail Block |
| Color | Silver |
| Brand | JMS |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Series | MSA |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Rail Block |
| Color | Silver |
| Brand | Hiwin |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Sliding |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangle |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Rail Block |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Hiwin |
| Series | MSB Series |
Linear guideways provides linear motion by re-circulating rolling elements between a profiled rail and a bearing block. The coefficient of friction on a linear guideway is only 1/50 compared to a traditional slide and they are able to take loads in all directions.Linear guides are used in a wide variety of industries including manufacturing, the machine tool industry, CNC and 3D printing, robotics, welding and cutting, diagnostic and laboratory equipment, pumps, processing machinery, and more
View Complete details
| Size | 8 inch |
| Finishing | Polished |
| Material | SS |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Color | Silver |
View Complete details
| Material | SS |
| Size | 8" |
| Finishing | Polished |
| Brand | Hiwin |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Meter
Product Brochure
| Usage/Application | Rail Block |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Bosch |
| Surface Finished | Polished |
Rexroth bosch linear guideway (1) Self-aligning capabilityBy design, the circular-arc groove has contact points at 45 degrees. HG series can absorb most installation errorsdue to surface irregularities and provide smooth linear motion through the elastic deformation of rolling elementsand the shift of contact points. Self-aligning capability, high accuracy and smooth operation can be obtained with aneasy installation.(2) InterchangeabilityBecause of precision dimensional control, the dimensional tolerance of HG series can be kept in a reasonable range,which means that any blocks and any rails in a specific series can be used together while maintaining dimensionaltolerance. And a retainer is added to prevent the balls from falling out when the blocks are removed from the rail.(3) High rigidity in all four directionsBecause of the four-row design, the HG series linear guideway has equal load ratings in the radial, reverse radialand lateral directions. Furthermore, the circular-arc groove provides a wide-contact width between the balls and thegroove raceway allowing large permissible loads and high rigidity.
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 5 mm |
| Type | Ball Bearing |
| Shape | Round |
| Customized | OEM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
| Material | SS |
| Size | 8 inch |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | JMS |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details